OG – AG Enerji İzleme Sistemleri
ag - og

Enerji izleme ve yönetim sistemleri trafo merkezleri ve orta gerilim şalt tesislerinde kullanımı yaygınlaşan çözümler olmakla birlikte, işletmelerin enerjiyi optimum kullanarak tasarruf elde etme ve verimliliği artırma amacıyla tercih ettikleri bir araç olarak da ortaya çıkmaktadır.

Enerji izleme ve yönetim sistemi işletmedeki enerji akışını, koruma rölelerini, enerji analizörlerindeki bilgileri, kesici, ayırıcı ve benzeri elemanların konumlarını anlık izleyip değişimleri bilgisayar veri tabanında kayıt altında tutarak işletmedeki enerji tüketim dağılımının ve istatistiklerinin elde edilmesini sağlamaktadır. İstenildiğinde otomatik yük atma işlemi de işletmeye özel olarak tanımlanabilmektedir. Yük atma özelliği sayesinde yük sınırının aşılması sonucu oluşan maliyetler engellenmektedir.

Bu kapsamda Enerji izleme sistemleri Orta Gerilim seviyelerinde yapılabildiği gibi Alçak gerilim taraflarında da yapılabilmektedir. Uygun Enerji analizörleri ve haberleşmeleri sayesinde (Profinet, Profibus, Fiberoptik gibi) mevcut OG ve AG tarafında kullanılan ekipmanlarında (örneğin Koruma Röleleri) sisteme entegre edilerek izleme imkanı sağlanmaktadır.

Egesim, enerji izleme ve yönetim sistemlerini Siemens’in PowerCC ya da küçük işletmeler için WinCC SCADA yazılımlarını kullanarak tesis etmektedir. Sistemin merkezinde SCADA bilgisayarı bulunur ve işletmeninin büyüklüğüne, şartlara ya da isteğe göre sunucu-kullanıcı mimarisi ve web sunucusu seçenekleri ile enerji izleme sistemi çok daha geniş bir kullanıcı tarafından izlenebilir ve analiz edilebilir duruma getirilebilmektedir.