3D Scada Uygulamaları
SVC Görseli
Egesim Şirketler grubu ‘SIEMENS Solution Partner’ olarak özellikle endüstriyel Otomasyon konularında
  • Otomasyon Kontrol Sistemleri,
  • Simatic PLC’ler,
  • Endüstriyel haberleşme sistemleri
  • Simatic NET Network sistemleri,
  • İnsan makine Ara yüz yazılımları (HMI) ve
  • Endüstriyel scada yazılımları Win CC ve PCS7

Kullanılarak projelerin yapılması faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bu kapsamda özellikle Proses Otomasyon sistemlerinde verilerin görselliği çok önem kazanmaktadır. Bundan dolayı projelerde ağırlıklı olarak Win CC ve PCS7 scada yazılımları kullanılmaktadır.

Win CC yazılımlarında kontrol merkezi ön plandadır ve her türlü proses bilgileri (sıcaklık, basınç, seviye, sayısal status verileri, motor verileri ve enerji bilgileri, vs.) izlenip ve ekranda gösterilmektedir. Bu şekilde arşivleme ve raporlama yapılabildiği gibi birçok diğer verilerinde scada sayfalarında gösterilmesi arzu edilmektedir.

Görselliği ve kullanım ergonomisi artırılması için firmamız tarafından talep edildiği takdirde 3 boyutlu Scada ekranları yapılabilmektedir. Bunun için izlenecek makine ekipmanların ölçekli olarak özel çizim programlarında çizilerek (Örneğin Solid Works gibi…) Win CC ana ekranına yerleştirilmektedir. Böylece proses akışı çok daha kolay izlenebildiği gibi arıza ve alarmlarında operatör tarafından çok daha iyive hızlı algılaması sağlanmaktadır. Ayrıca kullanılan bilgisayar performansına göre 3 boyutlu scada ekranında bulunan makine ekipmanı, sistem proses akışı gibi sayfalar farklı açılardan izlenip görülebilmektedir. Ayrıca sadece ilgili kısmın döndürülmesi büyütülmesi gibi fonksiyonlarında ilave edilmesi mümkündür.